пл. Жупанатська, 3,
м. Ужгород,  88000
тел./факс: 61-63-60;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.Мандрівна фотовиставка «Такі, як є: СТОП БУЛІНГ»

У сучасному світі ми боїмося бути справжніми, особливості вважаємо недоліками, відмовляємося від власних думок та уподобань для того, щоб особливо не відрізнятись від інших. Хтось маленький або високий на зріст, хтось світліший, рудійший, занадто тихий чи навпаки – галасливий. Усі ці причини зводяться до однієї тези – хтось не такий, як інші.
Аби привернути увагу до масштабної проблеми цькування через інакшість та не допустити його серед дітей та підлітків, дати розуміння проблеми дискримінації та цькування дітей, 10 грудня у рамках ХVІ Мандрівного фестивалю документального кіно про права людей Docudays UA на базі освітнього хабу «Smart Point» управлінням освіти Ужгородської міської ради спільно з Карпатським агенством з прав людини «Вестед» та юридичним факультетом УжНУ було відкрито Мандрівну фотовиставку «Такі, як є: СТОП БУЛІНГ». Виставка є підсумком однойменного конкурсу, участь у якому взяли школярі закладів освіти міста, в тому числі школи у м. Світ (Словаччина). Роботи були представлені у 2-х номінаціях (молодша та середня групи). 

Привітала гостей начальниця управління освіти Наталія Мухомедьянова, яка наголосила на важливості профілактики булінгу в дитячому колективі. «Управління освіти завжди підтримує обдаровану молодь, створює сприятливі умови для реалізації її творчого потенціалу. Така виставка є дуже важлива, адже вчить нас усіх, що жодна особливість не має ставати підставою для цькування, фізичного та емоційного насильства», - зазначила вона.

Участь у даному заході взяли заступник декана юридичного факультету Ірина Хохлова, заступник директора Юридичної клініки УжНУ Марія Менджул , голова учнівського врядування міста «КОРЗО» Михайло Штурак, директор управління місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги Михайло Давиденко, старший інспектор головного управління Національної поліції в Закарпатській області Лідія Мацецька, які також наголосили на важливості даного питання та відмітили, що дата відкриття виставки є особливою, адже 10 грудня міжнародна спільнота відзначає День прав людини. Саме у цей день в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини.

Компетентним журі, до складу якого входили фотограф Євген Кудрявцев, представник громадської організації «Активна громада», Яна Буковецька, представник Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, Владислав Товтин, представник головного територіального відділу юстиції в Закарпатській області, Марія Менджул, заступник директора Юридичної клініки УжНУ було визнано переможців. 
Грамотами за І місце нагороджено: 
-Пугачову Надію, ученицю Ужгородської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №3 з поглибленим вивченням англійської мови за роботу «У маленьких дітях велика підтримка» ( керівник Пугачова Олена Олександрівна). 
-Уровського Савву, учня Ужгородської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №3 з поглибленим вивченням англійської мови за роботу «Наважтеся бути несхожими на інших» (керівник Пугачова Олена Олександрівна). 
-Мешко Христину та Романчак Альону, учениць Ужгородської класичної гімназії за серію робіт «Прихований булінг» ( керівник Дутко Світлана Іванівна) 
Грамотами за ІІ місце :
-Красіцьку Ангеліну, ученицю Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 15 за роботу «Поціловані сонцем» (керівник Якубик Оксана Михайлівна). 
-Кароліну Пітоньякову , ученицю середньої школи ім. Коменського (м. Світ за роботу „Рука в руці“, Словаччина (керівник Петро Костка). 
-Демідову Діану, ученицю Ужгородської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. №3 за роботу «Така яка Я є: вибір є завжди» (керівник Пугачова Олена Олександрівна). 
-Смоляк Жанет, ученицю Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 імені Дойко Габора з угорською мовою навчання за роботу «Жертва здалася…» (керівник Шімон-Арпа Жужанна Петрівна_
Грамотами за ІІІ місце:
-Вачілю Катерину, ученицю Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 – ліцей «Лідер» за роботу «Ми особливі…» (керівник Вачіля Олександра Миколаївна).
-Торчинович Наталію, ученицю Лінгвістичної гімназії ім. Т.Г. Шевченка за роботу «Все у наших руках!» ( керівник Костик Олена Юріївна).
-Анткевич Вікторію, ученицю Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №15 за роботу «Ластовинки» (керівник Гасяк Людмила Антонівна). 
-Маргіту Анастасію, ученицю класичної гімназії за роботу «Не грайте в булінг» (керівник Стеців Людмила Євгенівна).
Переможці були відзначенні призами – подарунковими сертифікатами на відвідування майстер-класу з фотографії від Євгена Кудрявцева та тортами «Ужгород».
Спеціальну відзнаку від ГО «Активна громада» отримала учениця Лінгвістичної гімназії ім. Т.Г. Шевченка Торчинович Наталія за роботу «Все у наших руках!».

Грамотою та цінним подарунком від головного територіального відділу юстиції в Закарпатській області нагороджено Євгена Калинича, учня УЗОШ №20 – ліцею «Лідер» за роботу «Зупинимо булінг разом!».
На заході було представлено невеличкі листівки із світлинами переможців, які несуть заклики протидіяти булінгу. Їх можна придбати в хабі «Smart Point», а гроші від продажів підуть на підтримку тварин з організацїі «Кожен має другий шанс».

Панельна дискусія «Гаджетоманія: чи варто хвилюватися?»

4 грудня 2019 року в рамках XVI Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у хабі «Smart Point» відбулась перша панельна дискусія «Гаджетоманія: чи варто хвилюватися?».
Серед запрошених експертів - засновник, власник компанії PettersonApps (розробка мобільних додатків) Олег Островерх, викладач хімії та біології, завідувач відділення Природничо-гуманітарного коледжу Марія Монда, керівник Ужгородського центру безоплатної правової допомоги Михайло Давиденко, представник Європейського товариства дикої природи в Україні, менеджер з освітніх програм та Карпатських проектів Ірина Щока, медична сестра Лінгвістичної гімназії ім. Т.Г. Шевченка Вікторія Нечипорук, практичний психолог Комунального вищого навчального закладу «Ужгородський музичний кодедж ім. Д. Задора» Оксана Коцур, лідер учнівського врядування «КОРЗО», учениця БПЛ «Інтелект» - УЗОШ №11 Попович Валерія, керівники та вчителі закладів освіти. Модерувала дискусію методист з виховної роботи управління освіти Марія Симкович.

Споживачі люблять і живуть своїми смартфонами, планшетами та лептопами. Шквал технологічних новинок безупинно виливається на ринок, обіцяючи дедалі кращий зв’язок, нескінченні розваги та миттєву інформацію. Обсяги вражають. До 2020 року чотири мільярди людей матимуть особистий комп’ютер. У п’ятьох мільярдів будуть мобільні телефони. 

Чи є в цієї революції темна сторона, прихована від більшості споживачів?
Чи мають гаджети смертельні наслідки для довкілля та здоров’я? Саме на ці питання учасники спільно з експертами намагалися знайти відповіді під час перегляду фільму режисерки Сью Вільямс «Навмисна смерть» (США) та панельної дискусії про шкідливість використання гаджетів.
Модератор дискусії наводила різні приклади психологічних та фізичних хвороб, які з’явилися останнім часом як наслідок використання гаджетів. 

За словами одного з експертів Ірини Щоки, хоча гаджети і значно полегшують наше життя, але виробництво, використання, утилізація - це екологічна, соціальна, психологічна загроза для здоров'я. 
Після жвавового обговорення і експерти, і учасники зійшлись на думці, що у всьому має бути здоровий баланс. 
І ще відрадно, що після перегляду фільму більшість молодих учасників готові відмовитись від нового смартфона в подарунок на найближчі свята.

Кібербулінг у житті сучасного підлітка та права людини

Протягом 19-20 листопада 2019 р. на базі УЗОШ І-ІІІ ст. №10 ім. Д.Габора проходив семінар-тренінг на тему «Кібербулінг у житті сучасного підлітка та права людини» у рамках ХVІ Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Організатором семінару виступило управління освіти Ужгородської міської ради спільно з ГО «Карпатська агенція прав людини «Вестед» та Марією Симкович, координаторкою фестивалю Docudays UA в Ужгороді.

Учасниками семінару-тренінгу стали учні старших класів та вчителі закладів освіти міста Ужгорода.

Доцент юридичного факультету УжНУ, співорганізаторка Мандрівного фестивалю Марія Менджул зауважила, що подібні семінари проводяться шостий рік поспіль. Спочатку навчання проводилось окремо для вчителів і учнів, а вже останні 3 роки на семінарі працюють спільні групи. На думку Олександра Войтенка, тренера семінару, представника ГС Освітній дім прав людини у Чернігові, таке спільне навчання є взаємокорисним для учасників, оскільки налагоджується взаємозв’язок між поколіннями, дорослі мають можливість зрозуміти чим живуть сучасні підлітки.

Щороку семінар проводиться на різну тематику, останнім часом він присвячений захисту прав людини в різних сферах життя, цього року це захист прав у кіберпросторі.
З появою Інтернету, соціальних мереж, мобільних телефонів та інших сучасних гаджетів, все більшого поширення набуває таке небезпечне явище як кібербулінг. Це сучасна форма цькування , яка має на меті нашкодити, образити, принизити людину дистанційно, без фізичного насильства. На жаль, така форма насильства набирає все більших обертів. Часто діти і дорослі не розуміють як можуть захиститися від кібербулінгу. Саме про це йшлося на семінарі, зокрема говорили про прояви кібербулінгу, який алгоритм протидії цьому явищу, як захистити свої права та інформацію сучасному підлітку. Тренер Олександр Войтенко використав різні інтерактивні методики для навчання учасників. Вони розпізнавали ознаки кібербулінгу, вчилися яким чином можна захистити підлітка, як правильно поводитися в кібепросторі. Зокрема розглянули такі проблемні питання як: «Права людини та онлайн простір. Права та обов’язки в Інтернеті», «Свобода вираження поглядів та її межі», «Мова ненависті та онлайн простір», «Конфіденційність. Приватне життя і безпека», «Кібербулінг в житті сучасного підлітка та права людини».

Учасники активно висловлювали своє бачення щодо можливих шляхів вирішення даних проблемних питань, вели дискусію, наводили приклади з власного життя. На завершення, кожен з учасників висловив своє бачення того, якими методами можна протидіяти кібербулінгу та поділився позитивними враженнями від участі у семінарі.

Підбиваючи підсумки, тренер Олександр Войтенко, зауважив, що основний месседж цьогорічного семінару – це те, що сьогодні в Україні закон дозволяє захистити себе від кібербулінгу, а агресора притягнути до відповідальності. Тому чим частіше ми будемо використовувати легітимні способи протидії кібербулінгу, тим менше випадків його буде траплятися.

Відвідала семінар начальник управління освіти Ужгородської міської ради Наталія Мухомедьянова, яка привітала учасників, подякувала їм за активну участь та вручила сертифікати. Також висловила подяку за роботу тренеру Олександру Войтенку і наголосила на актуальності проблеми кібербулінгу і необхідності взаємодії учнів, вчителів адміністрації закладів освіти для протидії цьому негативному явищу.

Проведення тижня протидії булінгу в закладах освіти

На виконання листа Міністерства юстиції України від 05.09.2018 №7396/07.2/19-18 «Про проведення «Тижня протидії булінгу» у закладах освіти Ужгорода з 16 до 20 вересня проходив тиждень з протидії булінгу, в рамках якого було проведено уроки, відеолекторії, цікаві тренінги, презентації, бесіди, конкурс малюнків для дітей, метою яких стало попередження жорстокості та насильства серед підлітків, профілактики злочинів та правопорушень в учнівському середовищі, формування навиків відповідальної та безпечної поведінки.
Упродовж тижня роботи з учнями, батьками, педагогами практичні психологи та соціальні педагоги проводили чимало різноманітних заходів. Зокрема, в УЗОШ І-ІІІ ст. №20 – ліцеї «Лідер» з метою розпізнавання ситуації булінгу в освітньому середовищі, було проведено уроки протидії поширення булінгу серед учасників освітнього процесу. З цією метою була організована зустріч з працівниками патрульної поліції Ольгою Мартин та Лідією Мацецко.
В УЗОШ І-ІІІ ст. №15 проведено години спілкування з психологом на тему: "Стоп булінг! Все в твоїх руках" та відеолекторії для учнів1-4-х класів про те, як важливо поважати одне одного, бути чесними, доброзичливими та щирими.
Учні УСЗОШ І-ІІІ ст. №2 відвідали Закарпатську обласну бібліотеку для дітей та юнацтва ім.Вакарова та взяли участь у правовому квесті “Разом проти булінгу”, організованим командою Закарпатської юстиції та Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 
Також у рамках Загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» та Всеукраїнського тижня з протидії булінгу головний спеціаліст Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Владислав Товтин відвідав Ужгородські загальноосвітні школи , де провів з учнями тематичні уроки «Як протидіяти булінгу».