пл. Жупанатська, 3,
м. Ужгород,  88000
тел./факс: 61-63-60;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.Рекомендації батькам та педагогам

ЯК НЕ ТРЕБА ВИХОВУВАТИ ХЛОПЧИКІВ

       Рекомендації батькам            

Я не знаю й не можу знати, як невідомі мені батьки можуть у невідомих мені умовах
виховувати невідому мені дитину

Януш Корчак 

 

Як потрібно виховувати дітей, точно знають професори педагогіки, хоча деякі її класики на зразок Януша Корчака у цьому сумніваються. Соціологи, виходячи зі стану світу, в якому сучасним хлопчикам належить жити, краще знають, як їх не слід виховувати. 

Кілька «шкідливих» порад для батьків

1. Не робіть із хлопчика «справжнього мужчини». Усі справжні мужчини різні, єдині несправжні мужчини – ті, які прикидаються «справжніми». Андрій Дмитрович Сахаров так само мало схожий на Арнольда Шварценеггера, як Кармен на матір-героїню. Допоможіть хлопчикові вибрати той варіант маскулінності, який йому ближчий та в якому він виявиться успішнішим, щоб він міг приймати себе й не шкодувати про згаяний час. 

 

2. Не виховуйте з нього воїна і захисника вітчизни. Історичні долі сучасного світу вирішуються не на полях боїв, а у сфері науково-технічних і культурних досягнень. Якщо ваш хлопчик виросте гідною людиною й громадянином, який уміє відстоювати свої права й виконувати пов’язані з ним обов’язки, він упорається й із захистом вітчизни. Якщо ж він звикне бачити скрізь ворогів і розв’язувати всі суперечки з позиції сили, нічого, крім неприємностей, йому в житті не світить. 

3. Не виховуйте його мисливцем, ця професія давно вже вийшла з моди. Ледве не половина видів тварин занесена до Червоної книги, а мисливці на людей рано чи пізно опиняються на лаві підсудних Гаазького трибуналу. Нехай він краще буде екологом, захисником природи й усіх тих, хто потребує допомоги. 

4. Не вчіть його відрізнятися від жінок. По-перше, він і без того від них відрізняється. По-друге, «не бути дівчиськом» його обов’язково й жорстоко, навіть усупереч вашій волі, навчать однолітки. Навіщо вам співати у цьому голосному, але безликому хорі? Батьки унікальні і повинні бути солістами. 

5. Не вчіть хлопчика, як шляхетного лицаря, ставитися до жінки з позиції сили. Бути лицарем красиво, але якщо ваш хлопчик виявиться у взаєминах із жінкою не головним або відчує конкуренцію з її боку, це стане для нього травмою. Розумніше бачити у «жінці взагалі» рівноправного партнера й потенційного друга, а взаємини з конкретними дівчатками й жінками налагоджувати індивідуально, залежно від ролей і особливостей сторін. 

6. Не намагайтеся формувати сина на зразок себе. Для батька, який не страждає від манії величі, набагато важливіше завдання – допомогти хлопчикові стати самим собою. 

7. Не змушуйте хлопчика реалізувати ваші несправджені мрії та ілюзії. Ви не знаєте, які чорти стережуть стежку, з якої ви колись звернули, і чи існує вона взагалі. Єдине, на що ви маєте право, – допомогти хлопчикові вибрати оптимальний для нього варіант розвитку, але право вибору належить йому. 

8. Не намагайтеся вдавати з себе суворого батька або ласкаву матір, якщо ці риси вам не властиві. По-перше, обдурити дитину неможливо. По-друге, на неї впливає не абстрактна «статево-рольова модель», а індивідуальні властивості батьків, їхній моральний приклад і те, як вони ставляться до сина.

9. Не вірте психологам, які стверджують, що в неповних сім’ях виростають неповноцінні хлопчики. Це твердження хибне, але діє як самопрогноз, що реалізується. «Неповні сім’ї» – не ті, в яких немає батька або матері, а ті, де бракує батьківської любові. Материнська сім’я має свої додаткові проблеми і труднощі, але вона краща, ніж сім’я з батьком-алкоголіком або де батьки живуть як кішка з собакою.

10. Не намагайтеся замінити синові товариство однолітків, уникайте конфронтації з хлоп’ячим середовищем, навіть якщо воно вам не подобається. Єдине, що ви можете й повинні зробити, – це пом’якшити пов’язані з ним неминучі травми і труднощі. Проти «поганих товаришів» найкраще допомагає довірлива атмосфера в сім’ї. А стовідсоткову гарантію від усіх неприємностей, якщо вірити старій рекламі, дає тільки страховий поліс.

11. Не зловживайте заборонами й уникайте протистояння з хлопчиком. Якщо на вашій стороні сила, то на його стороні – час. Швидкий виграш може легко стати тривалою поразкою. А якщо ви зламаєте його волю, у програші будуть обидві сторони.

12. Ніколи не застосовуйте тілесних покарань. Той, хто б’є дитину, демонструє не силу, а слабкість. Педагогічний ефект повністю перекривається тривалим відчуженням і ворожістю.

13. Не намагайтеся нав’язати синові певний тип занять і професію. На той час, коли він робитиме свій відповідальний вибір, ваші докази можуть морально й соціально застаріти. Єдиний шлях – з раннього дитинства збагачувати інтереси дитини, щоб у неї був ширший вибір варіантів і можливостей.

14. Не надто покладайтеся на досвід предків. Ми погано знаємо реальну історію сучасності. Нормативні приписи й педагогічні практики ніколи й ніде не збігалися. Крім того, сильно змінилися умови життя, а деякі методи виховання, які вважалися корисними раніше, сьогодні неприйнятні й неефективні.

         Якщо у вас не хлопчик, а дівчинка, ви без особливих труднощів зможете перефразувати ці прості правила стосовно неї.

Ігор Кон

 

 

Управління освіти

        Ужгородської міської ради

        Центр практичної психології

         та соціальної роботи